srijeda, 11. prosinca 2013.

Promocija strip-albuma Posljednji fan u Studiju smijeha, Zagreb


Rječnik stranih riječi Bratoljuba Klaića definira fanatika kao čovjeka koji se s isključivim zanosom predaje nekom poslu, koji je neobično privržen nekoj ideji. Definicija fanatizma spominje i strastvenu predanost, zanesenu revnost i ludu zagrijanost.

Upravo o tome je riječ kada se priča o strip-albumu „Posljednji fan“. Dobri nam Bratoljub svojim definicijama pojašnjava tko smo zapravo. Jedna poveća grupa Slavonaca i njihovih suradnika okupljena u Udruzi ljubitelja stripova kodnog imena „StripOs“ je, uz ostale pothvate, izdala i 12 strip-albuma. Upravo taj 12. je strip-album „Posljednji fan“, strip-autora, ilustratora i režisera animiranog filma Marka Dješke.

"Posljednji fan" je satira temeljena na stvarnim događajima u kombinaciji s fikcijom. Govori o fanu i njegovu idolu, o zaluđenosti i razočaranju, o snazi i utjecaju medija na odrastanje. 

Strukturalno „Posljednji Fan“ je trilogija u kojoj se radnja vrti oko autorovog odnosa sa protagonistima komičarske skupine „Večernja škola“. Svojevrstan spomenik formiranju dobrog dijela cijele jedne generacije ali i dostojan nastavak te nadgradnja priče.

Majstori, ma k vragu i skromnost, ajatolasi domaćeg (a i šire) stripa, Darko Macan i Krešimir Zimonić su rekli slijedeće o ovom izdanju:

„Poseban je privilegij pročitati Posljednjeg Fana jer je to naš najbolji strip nastao početkom druge decenije 21. stoljeća. Odlično nacrtan i napisan, realističan, smiješan, brutalan.. Dok se odvija radnja, strip se polako počinje pretvarati u pomalo bizaran dokument o svakodnevnom životu, fikcija postupno nestaje, ostaje samo sirova i surova realnost, a na kraju balade nestaje i sam strip, kao da nikad nije ni postojao. Poseban je privilegij i imati ovaj strip-album, čuvati ga negdje na polici, povremeno ga uzeti, opipati i prolistati kako bismo se uvjerili da strip ipak postoji te da nije nestao u onome što zovemo realnost svakodnevnog života.“

Krešimir Zimonić

„U Posljednjem Fanu Marko Dješka – baš kako to hoće Oscar Wilde – ljubi, sudi i oprašta svojoj duhovnoj svojti. Usto nam predočava likovni i pripovjedački dar koji je dovoljan razlog da nakon Posljednjeg fana postanete Dješkin prvi fan.“

Darko Macan

Strip-album ima 56 stranica formata A4, tiskan je na kvalitetnom kundstruk papiru te je tvrdo ukoričen, a cijena iznosi 80,00 kuna. Također, uz trilogiju „Posljednji Fan“ izdanje sadrži i bonus-strip posvećen nezaboravnom Đuri Utješanoviću, uvodnik koji potpisuje Zlatan Zuhrić – Zhura, analizu djela u obliku pogovora potpisuje nagrađivani tandem osječke strip-kritike Trenkl&Paprić Limited. Za lekturu i redakturu odgovoran je Aleksandar Gucunski, a cijeli pothvat izdavanja izveden je uz superviziju Željka Gašića kao glavnog i odgovornog urednika. Ovo izdanje je realizirano uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

U „Studiju smijeha“, 17. prosinca 2013. s početkom u 20:00 h, održat će se promocija strip-albuma „Posljednji Fan“ uz stand-up nastup Zlatana Zuhrića Zuhre i Marine Orsag. Nakon nastupa, glazba uz DJ-a, piće i druženje. Ulaz slobodan.


ponedjeljak, 2. prosinca 2013.

Otvorena Izložba filmskih plakata Alfreda Lehnera u Osijeku na stotu godišnjicu njegova rođenja


U petak, 29. studenoga, u Galeriji Kazamat u organizaciji Udruge ljubitelja stripova StripOs otvorena je izložba filmskih plakata Alfreda Lehnera. Izložbu je najavio predsjednik udruge Željko Gašić.
Na otvaranju je govorio i Rudi Aljinović, pionir hrvatskog stripa, koji je istaknuo umjetničku i povijesnu vrijednost u plakatima Alfreda Lehnera. 
Strip - autor i nakladnik Milan Tomas naglasio je kako su autorska rješenja kao i izbor i način smještanja tipografije te dizajn plakata, koje je Lehner sve radio i oslikavao sâm, rame uz rame s današnjima koji se rade računalima, za što je potrebno uložiti puno manje truda i vremena. 
Izložbu je svečano otvorila kćer Alfreda Lehnera, Mirjana Dragić Lehner, također likovna umjetnica - smjer grafika, koja je ispričala kako je bilo odrastati u obitelji u kojoj je više članova likovno nadareno i kako se to odrazilo na njezin život. Neke epizode iz dječje perspektive dok je promatrala oca kako radi, a koje je podijelila s posjetiteljima izložbe bit će trajno urezane u sjećanje.
Alfred Lehner cijeli je svoj život slikao i radio je to sa srcem, a ovo je izložba koju svakako vrijedi pogledati. Plakati će biti izloženi u Galeriji Kazamat do utorka, 10. prosinca 2013.
























Tekst i foto: Tatjana Ivegeš- Wilhelm